sie 26
2015

Typy wędek

? Wędziska muchowe ? Sprzęt dla wędkarzy takie charakteryzuje bardzo duża elastyczność i wytrzymałość. Posiadają one też paraboliczna akcję a także charakterystycznie zamontowany kołowrotek (dodatkowe informacje pod adresem) tuż za rękojeścią. Wędki muchowe wymagają od użytkownika dużych zdolności i doświadczenia, dlatego też nie jest to sprzęt, który się poleca osobom początkującym.

Typy wędek


Autor zdjęcia: Tom Blackwell

? Wędziska castingowe – Taki typ wędek też jest przeznaczony do wędkowania drapieżnych niczym spinningi. Różnica pomiędzy tymi dwoma rodzajami wędek polega na tym, iż przelotki a także kołowrotek jest przymocowany w wędce castingowej ku górze, a nie dołowi. Długość tych wędek wynosi ok. dwóch m. Można jednak mieć modele, których długość to nawet pięć oraz pół metra.

? Kije gruntowe ? Ten typ wędzisk należy do jednych z popularniejszych. Z jego pomocą można zarówno wędkować w jeziorach jak i przeróżnych rzekach. W trakcie używania tego typu wędki (więcej informacji na tej stronie) nie stosuje się spławika. O braniu sygnalizuje mocno drgająca szczytówka. Kije gruntowe zazwyczaj mają długość około dwóch metrów, choć przydarzają się znacząco dłuższe.

Następny podział wędzisk wynika z przeznaczenia do określonego rodzaju wędkowania. Tak, więc można kije wędkarskie podzielić na:

? Wędziska spinningowe ? Taki typ wędek jest przeznaczony do łowienia ryb drapieżnych takich jak szczupaki czy też okonie. Na ogół stosowanymi przynętami w takich wędkach są błystki, woblery oraz przynęty gumowe. Wędziska do łowienia spinningowego zaliczane są do jednych z krótszych, ich długość oscyluje między dwoma a trzema metrami. Kije taką są dedykowane raczej dla wędkarzy dysponujących już dużym doświadczeniem.

Tagi: , , ,