sie 31
2015

Typy wędek

Podział mając na względzie typ łowienia ryb

? Wędziska karpiowe ? Długość tych kijów wynosi ok. czterech m.. Dostają one stosunkowo wielki ciężar wyrzutu. Kije te są niezwykle wytrzymałe i niezwykle usztywnione.

Typy wędek


Autor zdjęcia: Canology

? Kije matchowe ? Wędziska te osiągają długość od czterech do 6 m.. W odróżnieniu od batów posiadają kołowrotek a także przelotki. Ich głównym przeznaczeniem są tzw. połowy odległościowe. Są one stosowane zazwyczaj na niezwykle dużych rzekach do zarzucania przynęty na znaczące dystanse.

? Wędziska castingowe – Taki rodzaj wędek też jest przeznaczony do wędkowania drapieżnych podobnie jak spinningi. Różnica między tymi dwoma rodzajami wędek polega na tym, iż przelotki i kołowrotek jest zamocowany w wędce castingowej ku górze, a nie dołowi. Długość tych wędek wynosi ok. dwóch metrów. Można jednakże kupić modele, których długość wynosi nawet pięć oraz 0,5 m.

? Kije morskie ? Ten typ wędzisk występuje w 2 odmianach, do łowienia z brzegu i z kutra. Te dwa typy wędek morskich różni przede wszystkim ich długość. Wędziska przeznaczone do połowów z kutra są znacząco krótsze ich długość waha się w okolicach 2 m.. Z kolei wędziska do połowów z brzegu mogą mieć nawet długość sześciu m.. Długa wędka (http://www.wedkarski.com/12-wedki) umożliwia robienia bardzo dalekiego wyrzutu, jednakże tak długie kije nie sprawdzą się na kutrze, gdzie jest bardzo mało miejsca.

Następny podział wędzisk wynika z przeznaczenia do sprecyzowanego typu wędkowania. Tak, więc można kije wędkarskie podzielić na:

? Wędziska pod lodem ? Ryby można wędkować też w okresie zimowym, nawet spod lodu. Do takiego właśnie są dedykowane wędziska pod lodem. Można je poznać po bardzo krótkim kiju, który nie przekracza długości jednego m. Na ogół jednakże wędziska takimi mają długość 50 cm. Kolejną typową cechą tych wędek jest ich sztywność.

Tagi: , , ,