sty 29
2015

Wyprawy dla śmiałków

Następny etap

Gdy ekipa staje się już całkowicie gotowa psychicznie, organizatorzy kompletują potrzebne akcesoria, jakie pozwolą na wyruszenie w te mroźne klimaty.

Wyprawy dla śmiałków


Autor zdjęcia: brongaeh

• Potrzebne są wyspecjalizowane plecaki (dodatkowe informacje tutaj), torby, buty.

• Konieczne są też przyrządy do zagrzania wody lub jedzenia.

W mroźnych górach panują w praktyce bardzo trudne warunki, w których osoba bez przygotowania nie wytrzymałaby nawet jednego dnia. Powstaje pytanie, jaki jest sens tych wypraw, czy to ma sens ryzykować czyjeś zdrowie lub życie tylko dla sławy a także chwały, bo osiągnęło się pewien cel. Nie posiada na to jednoznacznej odpowiedzi. Czasem wydaje się to całkiem zbędne, innym razem wzbudza podziw, iż ktoś potrafił to zrealizować. Wszystko jednak jest niezwykle płynne oraz należy to rozpatrywać indywidualne. Ważne jest aby w całym zmieszaniu nie zapominać o życiu oraz zdrowiu ludzi, jacy ryzykują je dla dobra wspólnego.

Opieka psychologiczna

Wszystkim znana jest historia himalaistów, którzy zginęli niedawno na Broad Peak. Tutaj nie zawiodły procedury, jedynie człowiek, który okazał się słabszy od żywiołu oraz w ostatnim momencie nie wiedział całkiem, co wykonywać, żeby się ocalić.

Już we wstępnych fazach przygotowań prowadzone są testy a także rozmowy. Choć to przygotowanie daje bardzo dużo, to w razie tego typu sytuacji nigdy nie jesteśmy w stanie do końca ocenić, w jaki sposób zachowa się dana osoba. Może w trakcie przygotowań będzie wszystko w porządku, a w sytuacji kryzysowej psychika nie zniesie tego obciążenia.

Nad całym przygotowaniem stale czuwa grupa lekarzy, w tym również psychologowie. Oceniają oni, czy dana osoba jest w stanie psychicznie wytrzymać to obciążenie, a także albo porazi sobie w sytuacji stresowej, gdy przykładowo coś będzie zagrażało ich życiu. Nie każdy może się z tym zmierzyć, z tego powodu też w ekipie nie może być osób, które posiadają słabą psychikę, skłonną do emocjonalnego podejścia a także szybkich załamań.

Tagi: , , ,